O Fundacji

Fundacja Borzymy, która prowadzi ośrodek rozwojowy Oddechowo w Urlach/Borzymach pod Warszawą została założona w 2014 roku przez Michała Kicińskiego. Do roku 2018 na terenie ośrodka prowadziliśmy prace rewitalizacyjne i remontowe, dzięki którym goście mogą teraz korzystać z odświeżonych domków wypoczynkowych i zadbanych przestrzeni (sala i jurta), przeznaczonych do różnego rodzaju zajęć i warsztatów. 

Fundacja Borzymy prowadzi zarówno działalność gospodarczą, jak i działalność statutową. Co to oznacza w praktyce? Środki zarobione dzięki obecności grup rozwojowych przeznaczamy nie tylko na bieżącą pracę ośrodka, ale także na realizowanie projektów fundacyjnych. 

Celem fundacji jest przede wszystkim podnoszenie jakości życia ludzi poprzez dostarczanie narzędzi, wiedzy i przestrzeni, pozwalających na rozwijanie zarówno świadomości osobistej, jak i otaczającego nas świata. Chcemy, aby prowadzone przez nas działania prowadziły ludzi ku harmonijnemu, radosnemu i uważnemu życiu.

Aktualne projekty

 

– W dniach 19. listopada – 1. grudnia 2019 r. odbył się w Oddechowie Kurs Vipassany połączony z nauką języka Pāli z Klausem Nothnagelem dla starszych uczniów.  Kurs był zorganizowany przez Fundację Borzymy, sponsorowany przez organizację Pariyatti, która zajmuje się upowszechnianiem nauk Buddy. Pariyatti dostarcza materiałów do poznawania tradycji Therevada, wspiera studiujących język Pāli i praktykujących Vipassanę wg tradycji Sayagyi U Ba Khina nauczaną przez S.N. Goenkę. Pariyatti służy medytujacym, nauczycielom, naukowcom i każdemu zainteresowanemu w zapewnieniu dostępu do szerokich zasobów wiedzy online i trudnych do znalezienia materiałów. Organizuje również wyjazdy (pielgrzymki) oraz kursy języka Pāli .

Bezpłatne warsztaty: skąd czerpać siłę w chwilach zwątpienia i niepowodzeń. Podczas warsztatów otrzymasz praktyczną wiedzę oraz narzędzia do samodzielnego stosowania na co dzień. Dzięki nim, bez wysiłku lub zmuszania się do czegokolwiek, możesz odzyskiwać witalność i pogodę ducha zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Spotykamy się we wtorek 16 października o godz. 12.00. w Centrum Aktywizacji Społecznej Grzybowska 4 w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj: https://strefarozwoju.pl/wydarzenia/witalnosc-wobec-przeciwnosci/

Lekcje tenisa ziemnego dla dzieci z domu małego dziecka przy ul. Międzyparkowej 5 – zajęcia odbywały się przez cały sierpień 2018 ; było to świetnym ogólnorozwojowym urozmaiceniem dnia dla dzieci, które w tym czasie miały wakacje, a jednocześnie nie miały możliwości wyjazdu poza Warszawę.

Joga dla seniorów – od września 2018 prowadzimy bezpłatne zajęci jogi dla seniorów; zajęcia odbywają się co wtorek o godzinie 11.00 w szkole jogi AnyaYoga; co tydzień zbiera się około 20 osób po 60 roku życia, którzy chętnie uczestniczą w ćwiczeniach i cieszą się na każde kolejne spotkanie, które pozytywnie wpływa nie tylko na ich zakresy ruchowe, ale i na więzi społeczne i towarzyskie.

Satsang z Patrycją Nityą Pruchnik – trzydniowe wydarzenie w Urlach we wrześniu 2018, obejmujące spotkania w prawdzie (tak dosłownie tłumaczy się słowo satsang) oraz medytacje, prowadzone przez Nityę, które mają być odpoczynkiem od umysłu, jego przekonań, pragnień i zmartwień. W sumie w ciągu dwóch dni zostały przeprowadzone 4 dwugodzinne satsangi i dwie godzinne medytacje.