Dosze w Ajurwedzie
Ajurweda, starożytna nauka o zdrowiu i dobrostanie, opiera się na koncepcji trzech dosz, które są fundamentem tej holistycznej praktyki. Dosze, czyli Vata, Pitta i Kapha, reprezentują unikalne kombinacje żywiołów. Wpływają na nasze ciało, umysł i ducha. Vata, łącząca powietrze i eter, zarządza ruchem i przepływem energii. Pitta, połączenie ognia i wody, kontroluje metabolizm i procesy trawienne. Kapha, składająca się z ziemi i wody, odpowiada za strukturę i stabilność.
Każdy z nas jest unikalną mieszanką tych trzech dosz, a ich równowaga to klucz do zdrowia i harmonii w ajurwedzie. Poznanie swojej dominującej doszy pomaga w wyborze odpowiedniej diety, stylu życia, a nawet terapii.
Którą doszą jesteś?
Rozpoznanie swojej doszy w ajurwedzie pozwala zrozumieć indywidualne potrzeby zdrowotne. Aby określić dominującą doszę, zwróć uwagę na swoje fizyczne cechy, takie jak: budowa ciała, tekstura skóry i włosów oraz tendencje wagowe. Obserwuj również swoje wzorce energetyczne, emocjonalne reakcje i preferencje żywieniowe. Na przykład osoby z suchą skórą, szybką mową i skłonnością do niepokoju mogą mieć przewagę doszy Vata.
Zrozumienie tych subtelnych sygnałów ciała i umysłu pomoże w dostosowaniu diety i stylu życia, aby osiągnąć optymalne zdrowie i równowagę zgodnie z ajurwedyjskimi zasadami. Poniżej znajdziesz dokładne omówienie każdej z dosz.
Dosza Vata
Osoby, u których przeważa Vata, są zazwyczaj bardzo szczupłe, eteryczne, często trudno im przybrać na wadze. Mają cienkie i delikatne włosy, małe, wąskie usta i niskie czoło. Często w ich ciele widoczne są różne dysproporcje, np. krzywe i drobne zęby, nieregularne rysy twarzy, krzywy nos. Typy Vata mają zazwyczaj długie i szczupłe ręce i nogi, a także tendencję do wychładzających się dłoni i stóp.
Vata na poziomie umysłu charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością i intuicją. Jest w kontakcie z tym, co niematerialne, wrażliwa na sztukę i bardzo uduchowiona. Często osoby typu Vata widzą i czują więcej. Są określane jako osoby wysoko wrażliwe.
Jeśli dosza Vata jest zaburzona, mamy jej w ciele i umyśle zbyt wiele, objawia się to problemami z trawieniem: zaparciami, wzdęciami lub naprzemiennym występowaniem zaparć i biegunek. A także tendencją do wysuszania ciała: suchej skóry, stawów, włosów. Problemami z układem rozrodczym: obniżonym libido, nieregularnymi miesiączkami u kobiet lub przedwczesną erekcją u mężczyzn. Na poziomie mentalnym nadmiar Vaty powoduje lękliwość, niepewność, rozkojarzenie. Może być także przyczyną stanów depresyjnych.
Doszę Vata balansujemy regularnym trybem życia: stałymi porami posiłków i odpoczynku, ciepłym i prostym jedzeniem (doskonałe dla zaburzonej Vaty będą zupy i potrawy o zawiesistej i płynnej konsystencji). Osoby tego typu nie powinny jeść w nadmiarze rzeczy surowych i suchych, które wzmagają szorstkość i wychładzają ciało. Bardzo ważne są w diecie Vaty dobre tłuszcze: masło klarowane, olej sezamowy, a także sezam w postaci pasty tahini. Osoby tego typu powinny także unikać mrożonek, przetworzonego i odgrzewanego jedzenia. Niezwykle ważne jest dla nich regularne nawadnianie. Vaty zazwyczaj zapominają o piciu wody. Tymczasem ciepła woda pita małymi łyczkami w ciągu całego dnia jest dla osób tego typu niezwykle korzystna.
Na poziomie umysłu Vatę balansuje przede wszystkim sen, cisza i częste przebywanie na łonie natury, a także relaksacja, spokojna muzyka, unikanie zbyt dużego natłoku bodźców, szczególnie wirtualnych. Skupienie się na jednej rzeczy. Vata jest niezwykle społeczna, potrzebuje poczucia wspólnoty i wsparcia grupy.
Siedzibą Vaty w ciele jest dolna część brzucha, jelito grube, układ moczowy i płciowy, a także nasze kości i stawy.
Dosza Pita
Dosza Pitta to połączenie żywiołów ognia i wody. Charakteryzuje się intensywną i żywiołową energią. Osoby, u których dominuje ta dosza, są często ambitne, pewne siebie i energiczne. Mają silny, ognisty temperament i działają z determinacją i stanowczością.
Ludzi tego typu charakteryzuje średnia budowa ciała. Ich skóra jest zazwyczaj wrażliwa, ciepła i skłonna do trądziku, rumienia lub innych stanów zapalnych. Mają mocne i wyraźne rysy twarzy.
Pitta jest związana z procesami trawiennymi. Odpowiada za siłę ognia trawiennego, a jej siedzibą w ciele jest wątroba. Osoby o dominującej doszy Pitta mają silny metabolizm, dobry apetyt i tolerancję na różne pokarmy. Jednak kiedy dosza Pitta jest w nierównowadze, mogą występować problemy trawienne, takie jak zgaga, nadkwaśność żołądka lub biegunka.
Pitta jest również związana z intelektem i zdolnościami umysłowymi. Osoby, u których dominuje ta dosza, są zazwyczaj inteligentne, mają bystry i analityczny umysł. Działają zadaniowo. Mają zdolności przywódcze i są dobrymi liderami. Są ambitne i pracowite, ale także podatne na stres i nadmierne zaangażowanie.
W niezrównoważonym stanie mogą wykazywać skłonność do irytacji, frustracji, złości i nadmiernego krytycyzmu. Doszę Pitta równoważymy, unikając ostrych, pikantnych i kwaśnych potraw, które mogą podsycać ogień w organizmie, wybierając chłodzące pokarmy, takie jak świeże owoce, warzywa, zielone liście i łagodne przyprawy. Należy także unikać nadmiernego spożywania alkoholu, kawy i mocnej herbaty. Niewskazane są przegrzewanie i nadmierne opalanie. Ważna też jest dbałość o regularny rytm dnia, w którym znajdzie się również czas na odpoczynek i relaksację.
Dosza Kapha
Dosza Kapha łączy w sobie żywioły ziemi i wody. Osoby z przewagą Kapha mają mocną budowę ciała, grube kości, szerokie barki i biodra. Mają tendencję do przybierania na wadze. Ich skóra jest gruba, gładka i wilgotna, często przetłuszczająca się, włosy gęste, a oczy duże i urokliwe. Osoby Kapha charakteryzuje piękny uśmiech: mają duże, białe zęby oraz mięsiste i pięknie zarysowane usta. U kobiet występuje duży biust i ładnie zarysowane, okrągłe biodra. Ten typ często cechuje wolny metabolizm i tendencja do zatrzymywania wody w organizmie.
Osoby z przewagą Kapha są zwykle spokojne, wyrozumiałe, wyważone i empatyczne, a także lojalne i kochające. W stanie zbalansowanym Kapha charakteryzuje się poczuciem spokoju, harmonii i stabilności. Jest lojalna, spokojna, ma świetną pamięć, choć dość wolno się uczy. Jest obdarzona pięknym i łagodnym głosem, a na poziomie fizycznym jest bardzo wytrzymała, ma sprawne i elastyczne ciało.
Zaburzona dosza Kapha bywa leniwa, ociężała, nadmiernie przybiera na wadze. Ma problemy z oddychaniem, bywa senna, ma skłonności do depresji, gnuśności, nadmiernej życiowej sztywności i konserwatyzmu. Bywa skąpa i oceniająca. Na poziomie fizycznym, oprócz otyłości, zmaga się często z opuchlizną, zatrzymaniem wody w organizmie, żylakami i nadmiarem śluzu w układzie oddechowym.
Sposobem na balansowanie doszy Kapha jest regularna aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia i aktywność fizyczna pomagają wzmocnić metabolizm i zmniejszyć poczucie ociężałości.
W diecie Kapha powinna unikać ciężkich i tłustych potraw. Służą jej lekkostrawne i ciepłe posiłki. Świetne będą duszone warzywa i przyrządzane na dużym ogniu stir-fry. Dla Kaphy zaleca się dietę wegetariańską i maksimum 3 posiłki dziennie. Powinna szczególnie uważać na podjadanie między posiłkami i nadmierne spożywanie nabiału oraz pszennych wypieków, które wpływają na nadmiar śluzu w organizmie.
Zalecanym dla Kapha jest ajurwedyjski masaż Udvartana obejmujący ruchy tarcia na ciele przy użyciu naturalnych ziół i proszków. Udvartana poprawia wygląd skóry, redukuje cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej, sprawia, że skóra staje się perfekcyjnie gładka i nawilżona. Jednak jego największą zaletą jest pobudzenie komórkowej przemiany materii i usprawnienie pracy układu krążenia, co ułatwia usunięcie nadmiaru wody z organizmu i modelowanie sylwetki.
Kapha powinna spożywać rozgrzewające zioła i przypraw, takie jak: imbir, pieprz, czarna gorczyca, kmin rzymski, cynamon czy kardamon, wspomagające trawienie i pomagające w utrzymaniu balansu.
Doszy Kapha nie służy nadmierna ilość snu, który może prowadzić do zwiększenia poczucia ociężałości i lenistwa. A także zbyt duża ilość zimnych i surowych potraw, brak aktywności fizycznej i stymulacji intelektualnej.