Zrób rezerwację teraz

Ajahn Hubert

Potrzeba ciszy, by usłyszeć siebie

Nauczyciel drogi

Jedyny polski świecki nauczyciel buddyjski, któremu został nadany tytuł Ajahn, co w języku pali oznacza nauczyciel. Jeden z nielicznych nauczycieli wywodzących się z tradycji theravady, będącej najstarszą i najwierniejszą oryginalnemu nauczaniu Buddy szkołą wczesnego Buddyzmu.

Ajahn Hubert był związany z Oddechowem od 2022 do 2023 roku.

Praktyka odmienia życie

„Często rozmyślamy na temat konieczności zmian w życiu, ale dla większości ludzi te rozmowy nie przechodzą w czyny. Jeśli ludzie poprawiają swoje życie, to częściej martwią się i starają się poprawić jego materialny aspekt. Dużo mniej wysiłku wkłada się w rozwijanie sfery duchowej. Jednym z powodów jest to, że rozwijanie się duchowo jest znacznie trudniejsze. Wydaje się, że obserwowanie tylko oddechu, bycie uważnym w procesie jest łatwe.

Ale… aby to osiągnąć trzeba rozwijać takie umysłowe cechy jak uważność, świadomość, koncentracja. Dużo łatwiej pracować fizycznie niż umysłowo. Istnieje także inne niebezpieczeństwo w praktyce — wielu ludzi jest zdolnych zacząć, ale dokończenie rozpoczętego zadania jest bardzo trudne. Rzadko udaje się wytrwać w praktyce.


Jak zacząć głęboko praktykować? Świetną okazją jest medytacja w grupie – na przykład podczas odosobnienia pod kierunkiem nauczyciela buddyjskiego.
Najczęściej słowo „odosobnienie buddyjskie” kojarzy się ze słowem „medytacja”. Ale to jest zachodnie słowo. Budda używał słowa „praktyka” — w języku pali „bhavana” — dosłownie oznacza „uprawianie, doskonalenie, poprawianie, osiąganie postępu”. Przede wszystkim — postępu naszego umysłu, jego umiejętnych cech i stanów.

Praktyka pomaga nam rozwijać umiejętność odpuszczania, życzliwość, Miłującą Dobroć, pomaga tworzyć dobrą atmosferę w naszym sercu i umyśle, rozwijać umiejętne stany serca, sprawiając, że stajemy się lepsi i, co za tym idzie, nasze otoczenie także. Przecież każdy człowiek może przejąć naszą spokojną postawę.”

Ajahn Hubert