Zrób rezerwację teraz

Piotr Jagodziński

W duchu theravāda

Świeckie nauki byłego mnicha

Twórca i redaktor naczelny portalu Sasana.pl, serwisu poświęconego buddyzmowi z tradycji theravāda, z bogatym zbiorem artykułów nauczycieli theravādyjskich, świeckich i polskich. 

Jego fascynacja kulturą Wschodu zaprowadziła go aż do Birmy, gdzie w 2009 r. pod przewodnictwem Ashin Tejaniya został wyświęcony na mnicha buddyjskiego jako Vilāsa Bhikkhu. Uzyskał dyplom na Uniwersytecie Theravādy (I.T.B.M.U.), a po roku przeniósł się na Sri Lankę, gdzie między innymi odbył odosobnienie z Ajahnem Brahmavamso. 

W 2011 roku zrzucił mnisie szaty, pozostając świeckim wyznawcą – upāsaka. W 2016 roku ponownie wstąpił do klasztoru – tym razem malezyjskiego Sāsanārakkha. Dostał od swojego nauczyciela nowe imię – Vilāsadhammika. W 2017 roku pożegnał mnisie życie. Zanim wrócił do kraju, podróżował po świecie, aby nagrywać filmy dokumentalne. 

Obecnie tłumaczy sutty kanonu pāḷijskiego. Prowadzi 3-dniowe Odosobnienia medytacyjne dla grup w naszym Ośrodku w duchu 𝙩𝙧𝙖𝙙𝙮𝙘𝙟𝙞 𝙩𝙝𝙚𝙧𝙖𝙫𝙖̄𝙙𝙮. 

Słowo „theravāda” dosłownie znaczy „doktryna Starszych”. Jest to najdłużej istniejąca szkoła buddyzmu, jedyna, która dotrwała do dzisiejszych czasów spośród wczesnych szkół buddyjskich. Nauki oparte są na Tipiṭace, kanonie pāḷijskim – najwcześniejszych tekstach nauczania Buddhy. Charyzma Piotra, bogata wiedza podparta doświadczeniem w połączeniu.

Oddech i otwarte serce

Charyzma Piotra, bogata wiedza podparta doświadczeniem w połączeniu z poczuciem humoru zjednują rzesze nowych adeptów medytacji. W klarowny sposób wyjaśnia zawiłości filozofii buddyjskiej. W przyjaznej i wspierającej atmosferze uczy, jak odnaleźć spokój w ciszy. Podczas Odosobnień Piotr zaznajamia Uczestników z medytacją uważności oddechu – ānāpānasati, a także medytacją miłującej dobroci – mettą.