Kamienne kręgi mocy
Kamiennie kręgi to kompleksowe struktury archeologiczne spotykane w różnych częściach Europy. Pierwsze z nich liczą sobie 5000 lat, a ich powstanie i przeznaczenie wciąż budzą kontrowersje wśród badaczy. Niektóre z nich są dobrze znane i przyciągają tysiące turystów. Budowały je plemiona Gotów i Celtów, którym służyły jako miejsca zebrań starszyzny rodowej i wieców, zapadały tu decyzje najważniejsze dla plemienia. Uznawano je także za święte miejsca kultu.
Historia kamiennych kręgów w Europie
Do najsłynniejszych należy znany na całym świecie Stonehenge w Anglii – jeden z najbardziej ikonicznych kamiennych kręgów. Według badań budowa Stonehenge rozpoczęła się około 5000 lat temu, a niektóre jego elementy powstały około 3000 lat p.n.e. Uważa się, że krąg mógł być używany jako miejsce kultu, obserwacji astronomicznych oraz nekropolia. W Carnac we Francji znajduje się jedno z największych skupisk kamiennych kręgów w Europie. Składa się z tysięcy menhirów ustawionych w różnych konfiguracjach. Wyspy Orkady na północy Szkocji również słyną z kamiennych kręgów, takich jak Ring of Brodgar.
Badania archeologiczne sugerują, że te kręgi mogły być związane z rytuałami religijnymi, a także funkcjami astronomicznymi, jak np. obserwacje dotyczące cyklów księżyca. Choć dokładne funkcje i znaczenie kamiennych kręgów wciąż podlegają dyskusji, badania archeologiczne sugerują, że pełniły one różnorodne role, od kultowych i religijnych do astronomicznych i społecznych. Niektóre z kręgów mogły służyć jako miejsca obrzędów i rytuałów związanych z kalendarzem rolniczym lub astronomicznymi zjawiskami typu przesilenia i równonoc. Inne mogły być miejscami pochówku lub punktami orientacyjnymi w krajobrazie.
Kamienne kręgi w Polsce
W Polsce znajduje się wiele miejsc z kamiennymi kręgami, które stanowią fascynujące świadectwo pradawnych kultur. Jednymi z najbardziej znanych są trzy kamienne kręgi, które znajdują się niedaleko kaszubskiej wsi Węsiory w województwie pomorskim. W tym samym miejscu odkryto również 16 kurhanów. Z badań archeologicznych przeprowadzonych w drugiej połowie XX wieku wynika, że kręgi te są dziełem Gotów – jednego z największych germańskich plemion zamieszkujących Skandynawię.
Węsiory to niejedyne miejsce uchodzące za „polskie Stonehenge”. Kamienne kręgi odkryto również na kaszubskiej wsi Odry położonej w powiecie chojnickim, niedaleko miasteczka Czersk. Uznano je za jedne największych w Europie skupisko kamiennych kręgów i kurhanów. Ich pochodzenie datuje się między I a II wiekiem n.e. Kamienne kręgi znajdziemy również w Pławnie koło Czaplinka. Stanowią niezwykle istotne odkrycie archeologiczne związanych z kulturą Gotów ostatnich lat.
Kamienny krąg w Oddechowie
W Oddechowie również znajdziecie kamienny krąg pełniący tu rolę niezwykłego miejsca mocy. Lokalizacja kręgu została wytyczona przez geomantę Leszka Matelę. Leszek Matela jest autorem kilkudziesięciu publikacji poświęconych radiestezji, geomancji, miejscom mocy, zjawiskom paranormalnym i parapsychologii. Krąg jest więc ustawiony odpowiednio względem stron świata oraz w miejscu, gdzie nie ma cieków wodnych, które mogłyby zakłócać przepływ energii. Pod kamieniem centralnym umieszczono kamień z piramidy w Gizie. Nad kamiennym kręgiem rozpościera swoją koronę największy dąb na terenie naszego lasu o fantazyjnie skręconym pniu.
Kamienny Krąg to miejsce, które sprzyja odnajdywaniu życiowej równowagi i harmonii z Ziemią. Aby wchłonąć nową, niewidzialną i trudną do uchwycenia przez ludzkie zmysły energię, potrzebna jest czystość i prostota umysłu. Kiedy umysł otworzy się na nowe doznania, warto pomedytować we wnętrzu Kręgu, dotknąć kamieni oraz odetchnąć leśnym powietrzem.
Spirala energetyczna
Na terenie ośrodka znajduje się spirala energetyczna. To miejsce silnie oddziałujące na organizm człowieka. Spacerując po spirali w określonym porządku, uwalniamy blokady energetyczne i aktywujemy energię witalną. Silne energetyczne doładowanie wzmacnia i harmonizuje cały organizm. Do wnętrza spirali wchodzimy od wschodu pojedynczo. Przed wejściem należy wziąć trzy głębokie oddechy. Idziemy powoli ścieżką prowadzącą między kamieniami do środka instalacji. Ruch odbywa się w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara – wówczas następuje oczyszczenie. Oddychamy miarowo i spokojnie. Nie spieszymy się. W centrum zatrzymujemy się na kilka minut z zamkniętymi oczami. Następnie otwieramy oczy i po spirali, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kroczymy z powrotem do wejścia. W drodze powrotnej doświadczamy harmonii i równowagi energetycznej.