Zrób rezerwację teraz

Igor Kufayev świadomość oddechu

Wywiad ukazał się na łamach magazynu Zwierciadło w 2023 roku. 

Igor Kufayev, urodzony w Taszkiencie w Uzbekistanie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Przygodę z rozwojem osobistym zaczynał od jogi, medytacji, a obecnie zajmuje się i wspiera rozwój duchowy osób na całym świecie. 

Czy wiesz, że oddychanie może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Dlaczego przywiązujemy dziś tak dużą wagę do świadomego oddychania, wyjaśnia Igor Kufayev*, ekspert w dziedzinie medytacji i świadomości.


Świadome oddychanie, skupiające uwagę na procesie oddychania, to praktyka, która istnieje od tysięcy lat i ma korzenie w różnych tradycjach duchowych i uzdrawiających.

W ostatnich latach nie tylko praktykujący jogę i medytację zwracają uwagę na oddech. Tak świadomy. Lekarze i biegacze również podkreślają znaczenie oddychania. Co więcej, gdy chcemy się wyciszyć lub zredukować poziom stresu – wiemy, że najlepszym lekarstwem jest skupienie się na oddechu.

Badania naukowe potwierdzają, że świadome oddychanie przynosi liczne korzyści fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Na najbardziej podstawowym poziomie świadome oddychanie polega na zwracaniu uwagi na swój oddech i celowym dostosowywaniu go w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Może to oznaczać spowolnienie oddechu w celu zmniejszenia niepokoju, głębsze oddychanie w celu zwiększenia dotlenienia i poziomu energii lub skupienie się na odczuwaniu oddechu w celu promowania uważności i świadomości chwili obecnej.

Różne rodzaje oddechu


Istnieje wiele różnych technik, które można wykorzystać do regulowania naszego oddychania i zmniejszania poziomu stresu. Najbardziej godne uwagi pochodzą ze starożytnych Indii (poprzez traktaty o jodze i tantrze) i starożytnych Chinach (głównie poprzez Tai Chi i Qigong), gdzie w obu tych cywilizacjach ogromny poziom wglądu w sposób, w jaki oddychanie działa i wpływa na wszystkie aspekty naszego życia, doprowadziły do zgromadzenia głębokiej wiedzy. Z niej wynikają techniki, które obejmują oddychanie w określony sposób, a każda ma swoje unikalne zalety.

Jedną z najczęściej stosowanych technik oddychania w celu złagodzenia stresu jest głębokie oddychanie, które obejmuje powolne, głębokie wdychanie i powolne wydychanie. To skuteczny sposób na redukcję stresu, ponieważ poprzez regulację pracy nadnerczy pomaga zwolnić tętno i obniżyć ciśnienie krwi. A to z kolei obniża poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu w organizmie, pomagając nam czuć się bardziej zrelaksowanym i spokojnym.

– Inną skuteczną techniką oddychania do tych celów jest oddychanie przeponowe. Polega na głębokim oddychaniu „do brzucha” jako dolnej części płuc, przy użyciu przepony – wyjaśnia Igor Kufayev. – Ten sposób jest szczególnie skuteczny w zmniejszaniu lęku i relaksacji, ponieważ angażuje przywspółczulny układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za spowolnienie reakcji organizmu na stres.

Oddychanie naprzemiennymi nozdrzami to kolejna technika powszechnie stosowana w celu złagodzenia stresu. Obejmuje wdychanie przez jedno nozdrze i wydychanie przez drugie, naprzemiennie. Uważa się, że ta technika równoważy lewą i prawą półkulę mózgu, dając w efekcie poczucie spokoju i równowagi.

– Każda z tych technik ma swoje unikalne zalety i ważne jest, aby znaleźć tę, która działa najlepiej dla Ciebie – dodaje Kufayev. I podpowiada: – Włączając te techniki oddychania do swojej codziennej rutyny, możesz zmniejszyć stres, promować relaksację i poprawić ogólne samopoczucie.

Co trzeba wiedzieć, gdy wykonuje się świadome oddychanie?
Można powiedzieć, że oddychanie nie jest tym, co robimy, ale tym, czym jesteśmy. Oznacza to, że na poziomie naszej neurofizjologii to właśnie czyni nas ssakami jako gatunkiem, a na wyższym poziomie moglibyśmy mówić o oddechu w kategoriach świadomości w ciele.

– To połączenie między oddechem a świadomością sprawia, że jest to potężne terytorium do samopoznania, gdzie zwykłe zwrócenie naszej uwagi na oddychanie skutkuje większą samoświadomością, zapewniając w ten sposób sposoby na bardziej zrównoważone i harmonijne życie – stwierdza Kufayev.

Zasadniczo istnieją dwa główne sposoby pracy z oddechem. To znaczy aktywny i bierny. Droga aktywna obejmuje głębokie oddychanie i różne formy pranayamy, a droga bierna polega po prostu na zwróceniu uwagi na oddychanie w ramach praktyk kontemplacyjnych. Głębokie oddychanie może pomóc zmniejszyć stres i niepokój oraz poprawić ogólne samopoczucie. Z drugiej strony pranayama jest bardziej ustrukturyzowaną praktyką oddechową, która obejmuje określone techniki oddychania w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów.

– Chociaż te praktyki mogą być korzystne, ważne jest, aby pamiętać, że jeśli chodzi o zaawansowane techniki świadomego oddychania, powinny być wykonywane pod okiem wykwalifikowanego instruktora – ostrzega Kufayev.

Co trzeba wiedzieć, gdy wykonuje się świadome oddychanie?

Niewłaściwie wykonywane techniki oddychania mogą prowadzić do hiperwentylacji, zawrotów głowy i innych negatywnych skutków.

Cały wywiad dostępny jest na łamach miesięcznika Zwierciadło tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *