Zrób rezerwację teraz

Urle magiczne miejsce

Gdzie leży miejscowość Urle?

W województwie mazowieckim istnieje pewna malownicza i urokliwa miejscowość. Położona niespełna 74 km od Warszawy urzeka swoim klimatem nie tylko mieszkańców, ale także letników oraz przejezdnych. Cisza, spokój i wyjątkowa, wręcz magiczna atmosfera zachęcają, by odwiedzić Urle. A mają one naprawdę wiele do zaoferowania…

Urle jakich nie znamy

Urle to wieś, która mieści się w województwie mazowieckim, a dokładniej w powiecie wołomińskim – gminie Jadów. Historycznie należała niegdyś do województwa siedleckiego, ale liczne zmiany aglomeracyjne ostatecznie umiejscowiły ją na Mazowszu. Założono ją w drugiej połowie XVIII wieku tam, gdzie mieściło się uroczysko Orle w Puszczy Kamienieckiej, od którego wieś otrzymała swoją nazwę. Zaledwie kilkadziesiąt lat później Urle stało się wyjątkowo popularnym miejscem letniskowym. Skąd taki nagły zwrot? W 1862 roku powstał tu przystanek kolejowy, będący jednym z etapów podróży kolei warszawsko-petersburskiej, co pozwoliło Urlom stać się ważnym punktem na mapie wczasowiczów łaknących odpoczynku z dala od zgiełku miasta. Obecniestacja ta pozwala na swobodny dojazd m.in. mieszkańcom Warszawy oraz pobliskiego Łochowa i Tłuszcza. Dla dociekliwych historii wspomnimy, że dzieje Urli sięgają już XV wieku, kiedy to Rusini, Krzyżacy i Litwini próbowali zdobyć polskie ziemie. Rzeka Liwiec, która płynie przez Urle, stanowiła doskonałą, naturalną tarczę obronną, powstrzymującą najeźców.

Do 1821 roku wieś Urle, będąca pod zaborem rosyjskim, należała prawnie do cara. Aleksander I oddał Urle hrabiemu Stanisławowi Kostce Zamoyskiemu w zamian za twierdzę Zamość. Hrabia Zamoyski, jak pokazały dalsze lata, zrobił na tej zamianie wyśmienity inters. Rodzina Zamoyskich władała tą ziemią przez ponad 100 lat i pomogła w rozwoju gospodarczym oraz polepszeniu warunków życia mieszkańców.

 

Urle letnisko marzeń

A jak doszło do tego, że Urle stały się letniskiem? Wersji jest kilka. Według niektórych źródeł za wszystko odpowiada obecność wspomnianej wcześniej kolei. Inna ciekawa teza opiera się na legendzie, według której miejscowemu młynarzowi spłonął młyn i żeby znaleźć nowe źródło zarobku, zaczął ściągać do siebie turystów. Inni mieszkańcy, widząc sukces jego planu oraz zainteresowanie ze strony przyjezdnych, również zaczęli wynajmować swoje domostwa. Istnieje jeszcze trzecia wersja, która głosi, że nowy właściciel ziem wybudował kilka jednakowych domków po tym, jak rozbudował się Wołomin, a ludziom zaczęło być tam ciasno i szukali nowego, spokojniejszego miejsca do życia.

Na początku XX wieku Urle stało się typowym siedliskiem pełnym pensjonatów. I tak też zostało do dziś. Urle urzekają swoim otoczeniem. Swoisty klimat tworzą tu rzeka Liwiec oraz pachnące sosnowe lasy. Szum rzeki pozwala odprężyć się na kameralnej plaży. Zdecydowanie nie jest ona tak przestronna jak plaże bałtyckie, jednak całkowicie wystarczająca, by swobodnie pomieścić zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy urządzają sobie nad nią pikniki lub sesje relaksacyjne. Odpoczynek nad rzeką wpływa kojąco na wszystkie zmysły i pomaga zjednoczyć się z naturą. Rzeka Liwiec jest na tyle płytka, że można ją przejść oraz na tyle szeroka, by przepłynąć ją kajakiem. Obecnie Liwiec to jedna z najczystszych i najbardziej malowniczych rzek Mazowsza. Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku w otoczeniu malowniczej przyrody, to taka forma relaksu z pewnością przypadnie Ci do gustu. Urle są otoczone drzewami. Obecność pobliskiego lasu sprawia, że można zapomnieć o istnieniu pobliskich wielkich aglomeracji. Wyjątkowy zapach sosen tworzy unikalny mikroklimat i posiada właściwości lecznicze. Spacer po sosnowym lesie na długo zapadnie Ci w pamięć i pozwoli poczuć się zrelaksowanym i wypoczętym.

Dwoma kółkami po Urlach Urle to nie tylko las i Liwiec. To także liczne ścieżki, umiejscowione pomiędzy polami i łąkami. Są łatwe do zlokalizowania i pozwalają na zorganizowanie wycieczki rowerowej po Urlach. W 2009 roku odbyły się tu nawet zawody rowerowe, które zachwyciły uczestników – głównie ze względu na wyjątkowe okoliczności przyrody, w jakich przyszło startować zawodnikom. W ramach przerwy od zwiedzania możesz zorganizować piknik na jednej z łąk.

Urle co zobaczyć?

Urle urzekają przede wszystkim przyrodą, ciszą i spokojem. Jednym z ważniejszych punktów na  mapie jest umiejscowiona przy ul. 1 Maja symboliczna mogiła żołnierzy francuskich, którzy polegli podczas walk w 1945 roku. Zachęcamy także do odwiedzenia dawnych drewnianych domów letniskowych. Walki, które miały tu miejsce podczas wojny, zniszczyły wiele z nich, jednak te budynki, które ocalały, warte są szczególnej uwagi, jako świadectwa rozwoju miejscowości o charakterze wypoczynkowym. Dynamizacja rozwoju Urli nie byłaby możliwa, gdyby nie kolej, dlatego w miejscowości zachował się drewniany most nad rzeką Liwiec, przez który dawniej jeździły pociągi. Obecny most wybudowano w 2015 roku i to on stanowi przeprawę przez rzekę. Z kolei w parafialnym Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej  odbywają się regularnie koncerty oraz wydarzenia kulturalne organizowane przez lokalne Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury. Kościół ten cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na świetną akustykę, która pozwala również na organizowanie nagrań koncertów z muzyką barokową. Wydarzenia odbywają się regularnie i mają na celu połączenie, w tak szczególnym miejscu, przyjezdnych oraz lokalnych mieszkańców z kulturą wyższą i duchową. Urle, choć to mała miejscowość, jest niezwykle popularna już od stuleci. Większość osób odwiedza ją regularnie – zwłaszcza w sezonie letnim, choć ma ona swoich zwolenników również poza sezonem turystycznym. Mówią, że wypoczynek tam jest relaksujący, a sama miejscowość – urocza. I może to wyjaśnia genezę nazwy URocze LEtnisko, czyli w skrócie Urle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *